Kudy zima utekla - distanční vzdělávání od 8.3.2021

VOLÁM TĚ, SLUNÍČKO, VYJDI ASPOŇ MALIČKO

Téma: Kudy zima utekla

• Charakteristika integrovaného bloku:

S přibývajícím sluníčkem a ubývajícím sněhem se s dětmi zamýšlíme nad otázkami proč se tak děje a kam se sníh ztrácí. Příroda a svět kolem nás nám mohou dát odpověď – stačí se pozorně dívat.

Téma obsahově vede k rozšíření poznatků o přírodě, přírodních jevech a kladnému vztahu k životnímu prostředí. Rozvíjí vztah k hudbě a vnímání všeho kolem nás.

• Hlavní cíl:

- Vnímat proměny přírody, přechod ze zimy do jara

• Hledáme odpovědi k otázkám:

• Proč se otepluje?
  • Kam taje sníh?
  • Kam teče voda v řece?
  • Co může rychlé tání sněhu způsobit?
  • Jaké jsou změny v přírodě?
  • Proč ptáci staví hnízda?
  • Jak se mám chovat k probouzející se přírodě?

• Cíle pro dané období:
  • Získat elementární poznatky o vodstvu (potoky, řeky, rybníky, moře)
  • Získat elementární poznatky o Slunci a planetě Zemi (přibližování – oteplování)
  • Seznámit se s proměnou přírody na jaře v oblasti říše rostlinné (první jarní květiny)
  • Seznámit se s proměnou přírody na jaře v oblasti říše živočišné (probouzení spáčů, přílet stěhovavých ptáků, rozmnožování)
  • Pozorovat přírodu – tání sněhu
  • Pozorovat řeku, výtvarně vyjádřit silný proud vody v řekách
  • Poznat vodu jako zdroj života, ale i nebezpečný živel

JARO UŽ JE TU

HRÁTKY S HLASEM

POZDRAV SLUNCI - jóga

PÍSEŇ - Jaro, léto, podzim, zima

ZÁBAVNÁ VĚDOMOSTNÍ HRA PRO CHYTRÉ HLAVIČKY ... HÁDEJ A OTOČ

Až půjdete na procházku okolo naší mateřské školy, můžete si cestou vyzkoušet vaše znalosti o přírodě.

Na plotě je umístěno devět obrázků s otázkami. Svou odpověď si můžete ihned ověřit po otočení cedulky.

Názorná ukázka z okolního prostředí naší MŠ zde.
VIDEO:  http://www.msdacice.cz/gallery.php?school_id=1&gallery_id=5402

Hrajete rádi společenské figurkové hry? Zde máte ke stažení JARNÍ HRU

Zvídavé děti by možná zajímalo, čím to je, že se u nás střídají roční období (proč se na jaře otepluje). Zaletíme se tedy podívat do vesmíru, kde najdeme jistě odpověď:

Střídání dne, noci a ročních období

Střídání dne, noci a ročních období v naší MŠ

Píseň OSPALÁ SNĚŽENKA v podání našich zpěvaček.

Karaoke OSPALÁ SNĚŽENKA

A co si takhle poskládat sněženku z papíru? Že nevíte jak? Inspirovat se můžete ZDE.

Pracovní list k vytisknutí

A protože nám posíláte vaše práce, my vám posíláme za odměnu jarní pohádku o skřítku Racochejlovi: Jak otevíral jaro

Koncem března a začátkem dubna se nám vrací z teplých krajin čápi. O tom a mnohém jiném se můžete dozvědět v pohádce Já, Baryk a můj čáp

V krátkém výukovém videu Jaro přichází můžete objevovat, koho všeho sluníčko na jaře probouzí k životu.

A víte, kdy vlastně bude první jarní den? Tak pro zvídavé kluky a holčičky tady máme video První jarní den, kde se dozvíte, co to je jarní rovnodennost.

Možná si ještě vaše maminky a tatínkové budou pamatovat na hezkou písničku o jaře, kterou se určitě v mateřské škole učili. Když budete mít čas a chuť, můžete si ji společně zazpívat. Vozilo se na jaře..

VOZILO SE NA JAŘE

1.

VOZILO SE NA JAŘE, TRALALALALA,

SLUNCE V ZLATÉM KOČÁŘE, TRALALALALA.

2.

KAMPAK JEDEŠ SLUNÍČKO, TRALALALALA,

ZA TŘI HORY, ANČIČKO, TRALALALALA.

3.

PŘIVEZU TI ZLATÝ KLÍČ, TRALALALALA,

JMENUJE SE PETRKLÍČ, TRALALALALA.