Projektový den - Kdo chce zdravé zoubky mít, musí si je vyčistit!

Dne 5. 11. 2020 jsme se celý den s dětmi ze třídy U Veverky a U Ježečka věnovali tématu zubní hygieny a prevenci proti zubnímu kazu. Již od rána jsme společně připravovali zdravou mrkvovou pomazánku, na které si děti při svačince moc pochutnaly. Naši školku navštívila také zoubková víla Anna Palátová, která nám přišla ukázat jak se správně starat o své zoubky. Ukázala nám jak se bránit před zubním kazem. Zábavnou formou si děti vyzkoušely vyčistit zub od obra, který o něj přišel, jelikož nedodržoval zásady správné hygieny. Zoubková víla dětem ukázala, jak si čistit zuby ze všech stran, aby kartáčkem odstranily ze zubu všechny bakterie a nečistoty, které narušují zubní sklovinu. Pomocí obrázků jsme se dozvěděli, které potraviny jsou zdravé, a které nám naopak zub poškozují, a proto bychom je měli konzumovat v malém množství.

Po návštěvě zoubkové víly bylo pro děti připraveno divadelní představení „O pejskovi, kterého bolel zoubek“. Následovaly další aktivity v herně, ve třídě i na zahradě. Děti si vyrobily zoubek s kazem pomocí rozfoukávání tuše, přiřazovaly barevné kartáčky ke stejné barvě kazů na zoubku, třídily potraviny na zdravé a nezdravé. Na připraveném modelu úst si vyzkoušely čištění zoubků velkým mezizubním kartáčkem a dozvěděly se něco o vnímání chutí na jazyku. Pomocí pokusu jsme zjistili, jak škodlivé mohou být slazené nápoje pro naše zuby. Nezapomněli jsme také na zdravotní cvičení, které je důležité pro naše tělo a při logopedické chvilce jsme si rozhýbali jazýčky. Na zahradě děti skládaly velké skládačky se zoubkem a zoubkovou vílou a na závěr jsme si zahráli pohybovou hru na zoubek a kaz. Po zdravém obědě jsme si čištění zoubků vyzkoušeli v praxi.

Děti zaujatě plnily všechny úkoly, za které dostaly diplomy a brožurku o zubním zdraví. Teď už všichni víme, že kdo chce zdravé zoubky mít, musí si je vyčistit!

Všechny fotografie naleznete na tomto odkazu: Fotogalerie - projektový den